Janusz Rajmund Zalewski, urodzony 31 sierpnia 1903 roku w Zawierciu, był wybitnym polskim żeglarzem, który wpisał się na trwałe w historię sportów wodnych. Jego życie, choć tragiczne, obfituje w znaczące osiągnięcia w dziedzinie żeglarstwa oraz architektury.
Był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, gdzie miał okazję zaprezentować swoje umiejętności w tej szlachetnej dyscyplinie. Niestety, jego życie zakończyło się 6 sierpnia 1944 roku w Warszawie, ale jego wkład w polski sport na zawsze pozostanie w pamięci.
Życiorys
Janusz Zalewski, znakomity przedstawiciel AZS Warszawa, był postacią wyjątkową w historii żeglarstwa i nie tylko. W czasie II wojny światowej pełnił rolę obrońcy Warszawy w 1939 roku, wykazując się odwagą i determinacją.
Był także członkiem Armii Krajowej, posługując się pseudonimem „Supełek”. Jego zaangażowanie obejmowało uczestnictwo w powstaniu warszawskim, gdzie działał w oddziale Kedywu „Kolegium A”. Niestety, podczas akcji zdobywania magazynów zaopatrzeniowych SS, został ciężko ranny i posteriormente zamordowany przez Niemców w szpitalu na Woli, dokąd został przewieziony po odniesieniu obrażeń.
W 1936 roku Janusz miał zaszczyt reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w klasie 6 metrów, startując na jachcie o nazwie „Danuta”, gdzie osiągnął 11. miejsce.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Aneta Kotnis | Jordan Majchrzak | Marian Kaziród | Janusz Koterwa | Władysław Jędrzejewski (bokser) | Rajmund Niwiński | Andrzej JabłońskiOceń: Janusz Zalewski (żeglarz)