Marian Masłowski


Marian Piotr Masłowski, który przyszedł na świat 2 sierpnia 1898 roku w Zawierciu, był wybitnym polskim chemikiem oraz entomologiem. Jego wkład w naukę jest znaczący.

Niestety, zmarł w marcu 1945 roku, również w swojej rodzinnej miejscowości, co kończy tragicznie jego fascynującą karierę zawodową.

Życiorys

Marian Masłowski był synem Leonarda Masłowskiego oraz Stanisławy z domu Borkowskiej. Po zakończeniu nauki w 1916 roku w kieleckiej Średniej Szkole Handlowej, udał się do Warszawy, aby kontynuować swoje kształcenie na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Niestety, z powodu wybuchu wojny polsko-bolszewickiej oraz nasilenia dolegliwości związanych z epilepsją, był zmuszony do przedłużenia swojego cyklu nauki.

Ostatecznie uzyskał dyplom inżyniera dopiero w 1932 roku, jednak z powodu problemów zdrowotnych nie zdołał rozpocząć pracy w swoim zawodzie. W czasie kampanii wrześniowej brał aktywny udział, a po wzięciu do niewoli, trafił do obozu jenieckiego, z którego udało mu się uwolnić w maju 1940 roku.

Po powrocie do Zawiercia Masłowski podjął pracę w zakładzie przemysłowym, co skutkowało dużym wyczerpaniem fizycznym. Niestety, prowadziło to do jego przedwczesnej śmierci w marcu 1945 roku.

Entomologia

Fascynacja entomologią w jego życiu sięgała lat dziecięcych, gdzie Marian Masłowski wraz z bratem Ludwikiem stał się pasjonatem tej dziedziny nauki. Obaj bracia z zapałem kolekcjonowali oraz systematycznie badali motyle i ptaki, które zamieszkiwały tereny ich rodzinnego Zawiercia. W roku 1927 podczas kształcenia na Politechnice Warszawskiej zdobył etat w Państwowym Muzeum Zoologicznym. Dzięki stypendium z Funduszu Kultury Narodowej mógł kontynuować badania, które wcześniej prowadził z bratem.

Dzięki swojej determinacji i pasji, bracia Masłowscy zebrali imponującą kolekcję motyli oraz ptaków pochodzących z okolic Zawiercia. Opracowali także materiały badawcze, w tym trzyczęściową pracę naukową, która obejmowała takie publikacje jak: Motyle okolic Zawiercia, Nowe odmiany motyli większych Macrolepidoptera oraz Przyczynek do poznania fauny ornitologicznej powiatu Zawiercie. Ich prace przyczyniły się do poszerzenia wiedzy o lokalnej faunie.

W 1933 roku, wspólnie z kolegą naukowym Jerzym Kremkym, Marian Masłowski opublikował badania zatytułowane Studien an einigen Arten der Gattung Hemimene Hb. (Lepidoptera, Tortricidae), które stanowiły ważny wkład w zagadnienia dotyczące motyli. Zdecydowanie, jego wysiłki w entomologii pozostawiły znaczący ślad w tej dziedzinie nauki.

Przypisy

  1. MarianM. Masłowski, Przyczynek do poznania fauny ornitologicznej powiatu Zawiercie = Beitrag zur Kenntnis der Avifauna des Kreises Zawiercie, Warszawa 1938.
  2. a b M. Bunalski, J. J. Lipa, J. Nowacki. Almanach Entomologów Polskich XX wieku. „Wiadomości Entomologiczne”. 20, suplement, 2001. Polskie Towarzystwo Entomologiczne.

Oceń: Marian Masłowski

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:8