Pałacyk Szymańskiego, położony w Zawierciu, to niezwykle interesująca willa, która pierwotnie pełniła funkcję rezydencji dyrektora Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”, Stanisława Szymańskiego. Został on wzniesiony w 1897 roku i jest kluczowym elementem osiedla robotniczego TAZ, które ma swoje korzenie w tamtej epoki. Projektantem tej pięknej budowli był inżynier architekt Hugon Kuder z Warszawy, który umiejętnie połączył funkcjonalność z estetyką.
W dniu 10 lipca 1991 roku Pałacyk Szymańskiego został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem: A/1428/91. Główna struktura willi została wzniesiona z cegły i osadzona na solidnym kamiennym cokole, co podkreślało jej dostojny charakter. Przed budynkiem usytuowany był przestronny podjazd otoczony pięknym gazonem, co dodatkowo wzbogacało jego wygląd.
Otaczający pałacyk park w stylu angielskim, który również został zaprojektowany przez Kudera, tworzył harmonijną całość z architekturą willi. Rzeka Młynówka, płynąca przez tereny parku, została przekształcona w efektowny system stawów, które pełniły zarówno funkcje ozdobne, jak i użytkowe. Niestety, obok willi znajdował się wjazd do parku z okazałą bramą, która zniknęła w wyniku zniszczeń po II wojnie światowej.
Od 1939 roku park był zaniedbywany, a po II wojnie światowej przeszedł w ręce Skarbu Państwa, stając się miejscem publicznym. Współczesne przeznaczenie Pałacyku Szymańskiego jest równie ciekawe. Obecnie mieszczą się w nim różne instytucje, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Zawierciu, Izba Pamięci majora Tadeusza Klimasa, a także filia Społecznych Ognisk Muzycznych oraz Klub Novum.
Przypisy
- Izba Pamięci mjr. Tadeusza Klimasa w Pałacyku, w: Dzień Dobrych Wiadomości, nr 1/2023, MOK "Centrum" Zawiercie, s. 7
- Rejestr zabytków województwa śląskiego. Zawiercie. wkz.katowice.pl. [dostęp 14.09.2015 r.]
- Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków. Woj. śląskie. nid.pl, 30.06.2015 r. [dostęp 14.09.2015 r.]
Oceń: Pałacyk Szymańskiego