Tadeusz Więckowski, dobrze znany pod swoimi pseudonimami Chrząszcz oraz Czumak, to postać, która zasługuje na uwagę ze względu na swoje zasługi w dziedzinie lotnictwa. Urodził się 9 czerwca 1916 roku w Zawierciu, a swoje życie zakończył 6 marca 1969 roku w Buffalo.
Był to polski pilot oraz spadochroniarz, którego osiągnięcia i doświadczenie zdecydowanie wyróżniają go na tle innych postaci tamtej epoki.
Życiorys
Tadeusz Więckowski, urodzony 9 czerwca 1916 roku w Zawierciu, był synem Stefana oraz Natalii z domu Nowak. Jego ojciec pracował jako kolejarz, co sprawiło, że rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania, osiedlając się kolejno w Zawierciu, Siedlcach, Koluszkach oraz Częstochowie. Tadeusz ukończył Państwową Szkołę Budownictwa w Poznaniu, lecz to lotnictwo stało się jego prawdziwą pasją, z którą zapoznał się już w 1926 roku. W 1934 roku ukończył Przysposobienie Wojskowe Lotnicze w Aeroklubie Poznańskim, a w 1938 roku uzyskał licencję pilota.
W czasie drugiej wojny światowej walczył jako ochotnik w 27 pułku piechoty. W marcu 1940 roku dołączył do Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, gdzie aktywnie uczestniczył w walkach z okupantem. Po powstaniu oddziałów lotniczych AK, Tadeusz objął stanowisko referenta lotniczego w Obwodzie Częstochowskim. Później stał na czele oddziału lotniczego w Częstochowie. W kwietniu 1945 roku zmuszony był do ucieczki z Częstochowy, najpierw do oddziałów leśnych, a następnie do Warszawy. Tam wziął udział w powstaniu warszawskim, pełniąc funkcję porucznika, a jego zadaniem było przyjmowanie zrzutów z bronią i amunicją; był także adiutantem dowódcy lotnictwa Komendy Głównej AK. Po upadku powstania, padł w ręce wroga i trafił do obozu jenieckiego.
Po wojnie, Tadeusz powrócił do Polski w 1946 roku. W tym samym okresie stał się jednym z założycieli Aeroklubu Częstochowskiego, gdzie pełnił wiele znaczących ról: pracował jako mechanik, kierownik lotniska Kucelin, instruktora lotniczego oraz szefa wyszkolenia. Przez krótki czas piastował również stanowisko prezesa. Niestety, w 1949 roku, z uwagi na represje za jego przynależność do AK, utracił uprawnienia pilota, co skłoniło go do podjęcia pracy w cegielni. W 1955 roku, na polecenie ministra zdrowia, Tadeusz zajął się organizowaniem lotnictwa sanitarnego i objął funkcję dyrektora Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, który był poprzednikiem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na czołowej pozycji w CZLS pozostawał do 1968 roku, włączając w to pilotowanie sanitarnych śmigłowców i samolotów przez pierwsze lata. W latach 1956–1957 sprawował także funkcję prezesa Aeroklubu Warszawskiego.
Ostatnie lata życia Tadeusza Więckowskiego były naznaczone chorobą nowotworową. Zmarł 6 marca 1969 roku w Buffalo, gdzie wyjechał na leczenie, a jego ciało spoczęło w tym mieście. Na cmentarzu Kule w Częstochowie można odnaleźć symboliczny nagrobek, upamiętniający jego życie.
Tadeusz był żonaty z lekarką Wandą Reimschüssel. Para doczekała się dwojga dzieci — syna Jana oraz córki Anny. Ich wnukiem jest Piotr Szmidt, powszechnie znany jako Ten Typ Mes, uznawany raper.
Odznaczenia
Wśród zaszczytów, które zdobył Tadeusz Więckowski, wyróżniają się poniższe odznaczenia:
- krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari,
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- srebrny krzyż zasługi,
- krzyż walecznych,
- krzyż partyzancki.
Upamiętnienie
W dniu 17 października 2015 roku miało miejsce ważne wydarzenie, podczas którego przy wejściu do siedziby Aeroklubu Częstochowskiego, zlokalizowanej przy ul. POW 4 w Częstochowie, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Tadeuszowi Więckowskiemu. Dodatkowo, we wrześniu 2016 roku jego imię otrzymała ulica w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie.
Przypisy
- Ten Typ Mes zdradza nam historie swoich tatuaży, „Vice”, 25.10.2017 r. [dostęp 25.10.2017 r.]
- UM, AP, NK, Częstochowa ma nowe ulice, „czestochowa.naszemiasto.pl”, 28.09.2016 r. [dostęp 07.10.2016 r.]
- O nas - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe [online], www.lpr.com.pl [dostęp 07.10.2016 r.]
- Upamiętnienie Tadeusza Więckowskiego - Lotnicza Polska - [online], lotniczapolska.pl [dostęp 07.10.2016 r.]
- Aeroklub Częstochowski » Tablica pamięci Tadeusza Więckowskiego [online], www.aeroklub-czestochowa.org.pl [dostęp 07.10.2016 r.]
- Więckowski Tadeusz - WIEM, darmowa encyklopedia [online], portalwiedzy.onet.pl [dostęp 07.10.2016 r.]
- Pilot Tadeusz Więckowski uhonorowany tablicą pamiątkową, „wCzestochowie.pl” [dostęp 07.10.2016 r.]
- Juliusz Sętowski: Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny. Częstochowa: Wydawnictwo im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 2005 r., s. 334-335. ISBN 83-7098-916-0.
- Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej poświęconej Tadeuszowi Więckowskiemu 17.10.2015 r., „Almanach Absolwentów Sienkiewicza”, absolwenci.sieniu.czest.pl, 17.10.2015 r. [dostęp 07.10.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Władysława Sieradzka | Antoni Glanowski | Franciszek Targowski (podpułkownik) | Józef Baryła | Zbigniew Jabłoński (generał) | Edward Ptaszyński (1895–1940) | Tadeusz Nowak (pilot)Oceń: Tadeusz Więckowski (pilot)