Wacław Brzeziński, urodzony 8 sierpnia 1900 roku w Zawierciu, jest postacią, która znacząco wpłynęła na polskie prawo i edukację prawniczą. Jego działalność obejmowała zarówno praktykę prawniczą, jak i pracę naukową.
Brzeziński zmarł 22 lipca 1987 roku w Małych Cichych, pozostawiając po sobie bogaty dorobek intelektualny oraz liczne wspomnienia wśród uczniów i współpracowników. Był profesorem i doktorem habilitowanym.
Życiorys
Wacław Brzeziński, syn Józefa Brzezińskiego, znanego społecznika, już w okresie młodzieńczym zaczął angażować się w różne formy działalności społecznej. W 1915 roku, zaledwie w nastoletnim wieku, objął stanowisko drużynowego w pierwszej drużynie harcerskiej w Zawierciu. Dwa lata później, w 1917 roku, był współorganizatorem dwóch harcerskich zastępów złożonych z uczniów Gimnazjum Męskiego. Oprócz harcerstwa jego zainteresowania obejmowały również narciarstwo oraz turystykę.
W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku Brzeziński był autorem wielu artykułów naukowych publikowanych w kwartalniku „Samorząd Terytorialny”. Jego dorobek budowlany z 1938 roku obejmował dom wybudowany na Tarasówce w Małych Cichych. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał jego spokojną egzystencję; w czasie konfliktu zbrojnego wziął udział w powstaniu warszawskim.
W odbywających się po wojnie zawirowaniach, Brzeziński stał się uznawanym specjalistą w dziedzinie prawa administracyjnego oraz nauki administracji. Jego badania związane z legislacją dotyczącą planowania przestrzennego oraz ochrony środowiska były pionierskie w Polsce. Wkrótce po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął prowadzenie wykładów na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a później kontynuował pracę na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1949 roku nadano mu tytuł profesora na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od 1949 do 1952 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji tego uniwersytetu. Następnie, w 1952 roku, objął posadę wykładowcy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie od 1957 roku kierował Katedrą Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji. Jego zaangażowanie w kształcenie przyszłych prawników zaowocowało także tym, że w latach 1957-1959 piastował funkcję prodziekana wydziału.
Oprócz pracy akademickiej, Brzeziński był aktywnym członkiem w różnych organizacjach. W 1949 roku dołączył do Państwowej Rady Ochrony Przyrody, a także był pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jego działalność obejmowała także pracę w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody oraz Międzynarodowym Instytucie Nauk Administracyjnych. W 1970 roku, po wielu latach owocnej pracy, przeszedł na emeryturę. W 1975 roku, doceniając jego ogromny wkład w dziedzinę prawa ochrony środowiska, otrzymał Nagrodę Elisabeth Haub.
Wacław Brzeziński zmarł w 1987 roku i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w specjalnym miejscu oznaczonym bramą IV-f, w kwaterze 155. Jego osoba z pewnością pozostanie w pamięci kolejnych pokoleń jako przykład zaangażowania w sprawy publiczne oraz naukę.
Wybrane publikacje
Wśród znaczących prac Wacława Brzezińskiego, prawnika i naukowca, znajdują się publikacje, które miały istotny wpływ na rozwój polskiego prawa oraz administracji.
- Terytorjalna organizacja gminy wiejskiej w Polsce: wnioski do reformy (1932),
- Polskie prawo budowlane (1955),
- Polskie prawo administracyjne: część ogólna (1956, współautor),
- Sądowa kontrola administracji we Francji (1960),
- Plan zagospodarowania przestrzennego. Studium z zakresu nauki administracji i prawa administracyjnego (1961),
- Ochrona prawna biologicznego środowiska człowieka (1971),
- Ochrona prawna naturalnego środowiska człowieka (1975).
Przypisy
- a b c Prof. Wacław Brzeziński [online], Uniwersytet Jagielloński [dostęp 14.08.2022 r.]
- Katedra Prawa Administracyjnego – Historia [online], Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu [dostęp 14.08.2022 r.]
- Dziewięćdziesiąte urodziny SGH [online], Szkoła Główna Handlowa w Warszawie [dostęp 14.08.2022 r.]
- a b Uniwersytet Jagielloński z głębokim żalem zawiadamia… [online], Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa [dostęp 14.08.2022 r.]
- a b c d Brzeziński Wacław, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 14.08.2022 r.]
- Wacław Brzeziński [online], Muzeum Powstania Warszawskiego [dostęp 14.08.2022 r.]
- a b c d Brzeziński Wacław [online], z-ne.pl [dostęp 14.08.2022 r.]
- Elisabeth Haub Award for Environmental Law and Diplomacy [online], Pace University [dostęp 14.08.2022 r.]
- WacławW. Brzeziński WacławW., Pojęcie prawne samorządu terytorialnego według ustawodawstwa obowiązującego w b. dzielnicy pruskiej, „Samorząd Terytorjalny” (1/2), Warszawa: Wydawnictwo Związku Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej, 1936, s. 26.
- HenrykH. Dembiński HenrykH., W poszukiwaniu form organizacyjnych przedsiębiorstw komunalnych, „Samorząd Terytorjalny” (3/4), Warszawa: Wydawnictwo Związku Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej, 1930, s. 485.
- JerzyJ. Abramski JerzyJ., Zawiercie. Studium monograficzne, Zawiercie: Miejski Ośrodek Kultury „Centrum”, 1994, s. 459, ISBN 83-902833-0-1.
- JerzyJ. Abramski JerzyJ., Zawiercie. Studium monograficzne, Zawiercie: Miejski Ośrodek Kultury „Centrum”, 1994, s. 215, ISBN 83-902833-0-1.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Sławomir Zieliński (duchowny) | Leszek Mazur | Stanisław Holenderski | Stefan Mackiewicz | Witold Gądzikiewicz | Nestor (Sidoruk)Oceń: Wacław Brzeziński (prawnik)