Skarżyce (Zawiercie)


W sercu Zawiercia znajduje się Skarżyce, które przez długi czas nosiły miano oddzielnej wsi, aż do roku 1977, kiedy to stały się częścią miasta. Historia tej lokalizacji sięga aż 1327 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o osadzie.

W XVI wieku, właścicielami Skarżyc byli Brzescy, a w kolejnych stuleciach zmieniali się właściciele na Giebułtowskich, Kalinowskich oraz Hopperów. W roku 1782, należały do klucza Lgota Murowana, a ich integralną część stanowiła wspólnota parafialna. W tym czasie do parafii przynależały także Dupice, Morsko oraz wymienione wcześniej Żerkowice.

W 1787 roku na terenie parafii mieszkało około 141 osób, a liczba domów wynosiła 65. Oprócz tego, w Skarżycach znajdowały się także dwór, dwie karczmy, dwie chałupy z dwoma gospodarzami oraz 38 chałup, w których mieszkał pojedynczy gospodarz – 17 z nich posiadało ogrody, natomiast 4 były ich pozbawione. Na uwagę zasługuje także obecność jednego rzemieślnika w tej małej społeczności.

Jednym z najważniejszych zabytków Skarżyc jest kościół św. Trójcy, którego fundacja miała miejsce w 1583 roku. Jest to istotny element kulturowy tej społeczności, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów zainteresowanych historią regionu.

Położenie

Skarżyce to malownicza lokalizacja znajdująca się na Wyżynie Częstochowskiej, obfitująca w liczne wzniesienia oraz charakterystyczne wapienne ostańce. W obrębie tego terenu występują różnorodne formacje skalne i wzgórza, do których należą między innymi: Wzgórze pod Skałką, Kaliska, Grań Basztek, Skały Piekielne, Grodziska, a także inne znaczące punkty.

Wśród wspomnianych wzniesień spotkać można również Kurkową Skałę, Chełmy, Górę Sabuca, Czubatą oraz Wowodnik. Każde z tych miejsc ma swoją unikalną wartość przyrodniczą i krajobrazową, przyciągając miłośników natury oraz historii.

W niedalekiej okolicy Skarżyc znajduje się imponujący masyw skalny, w którym można odkryć ostańce wapienne oraz jaskinię, znaną jako Okiennik Wielki. To wyjątkowe miejsce wyróżnia się charakterystycznym oknem o średnicy 5 metrów i długości 7 metrów, będącym pozostałością po dawnym systemie jaskiniowym. Poniżej tego okna zlokalizowane jest jedno z dwóch wejść do jaskini, która ponad 50 tysięcy lat temu była zamieszkiwana przez neandertalczyków, co czyni ją miejscem o szczególnym znaczeniu w kontekście historii ludzkiej.

Przypisy

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza. [dostęp 01.11.2018 r.]
  2. Zawiercie – Miejski Serwis Internetowy. [dostęp 26.05.2009 r.]
  3. Monografia Zawiercia. red. Zdzisław Jagodziński. Zawiercie: Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, 2003, s. 81. ISBN 83-905651-5-3.
  4. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski. red. prowadzący Iwona Swenson. Wyd. trzecie, zmienione. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 723. ISBN 83-01-12677-9.
  5. Benedykt Zientara: Społeczeństwo przedfeudalne. W: Dzieje gospodarcze Polski do roku 1939. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1988, s. 19. ISBN 83-214-0415-4.
  6. Dz.U. 1977 nr 3, poz. 15.

Oceń: Skarżyce (Zawiercie)

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:14