Małgorzata Seweryn, urodzona 23 sierpnia 1971 roku w Zawierciu, to uznawana polska artystka plastyk.
Należy do grupy twórców, którzy swoje umiejętności artystyczne łączą w różnorodnych dziedzinach, w tym przede wszystkim grafice. W swoim dorobku artystycznym wykorzystuje takie techniki jak litografia, linoryt, sitodruk oraz akwaforta, oraz zainteresowaniem obdarza grafikę komputerową.
Małgorzata Seweryn jest także utalentowaną malarką, specjalizującą się w malarstwie olejnym i akwareli. Jej kreatywność ujawnia się również w fotografii, co dodatkowo wzbogaca jej artystyczny wyraz.
Warto zaznaczyć, że artystka jest autorką około 500 ekslibrisów, wraz z podobną liczbą grafik oraz obrazów, w tym olejnych i akwarelowych, co świadczy o jej niezwykłej płodności artystycznej i zaangażowaniu w twórczość.
Nauka i studia
W latach 1987–1992 Małgorzata Seweryn kształciła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych z siedzibą w Katowicach, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w specjalizacji metaloplastyka. Następnie, od 1993 do 1998 roku, kontynuowała naukę w Instytucie Plastyki na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, która obecnie nosi nazwę Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.
W 1998 roku zdobyła dyplom z zakresu litografii, pod naukową opieką prof. dra hab. Grzegorza Banaszkiewicza oraz dr hab. Krystyny Szwajkowskiej. Jej edukacja była bogata w doświadczenia, co potwierdza stypendium rządu belgijskiego, które odbyła w latach 1999–2000. Umożliwiło jej to studiowanie w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii w Belgii.
Dodatkowo, przez kilka lat była stypendystką Centrum Graficznego Fransa Masserela w Kasteerle w Belgii, gdzie miała okazję rozwijać swoje umiejętności artystyczne w latach 1997, 2000, 2001 oraz 2002.
Nagrody i medale
Małgorzata Seweryn wyróżnia się licznymi osiągnięciami, które potwierdzają jej talent i zaangażowanie w dziedzinie nauki i sztuki. W szczególności, zasługuje na uwagę Nagroda Rektora WSP, przyznana za szczególne osiągnięcia naukowo-artystyczne w roku akademickim 1997/1998, która została wręczona w Częstochowie w roku 1998.
Dodatkowo, artystka zdobyła szereg innych nagród oraz medali podczas różnych konkursów oraz wystaw, które odbyły się w miastach takich jak: Częstochowa, Gliwice, Kraków (trzy razy) oraz Katowice.
Warto także wspomnieć o wyróżnieniu, które zdobyła w konkursie odbywającym się w Guadelupe w Meksyku w roku 2000.
Wystawy i konkursy
W latach 1996–2008, Małgorzata Seweryn uczestniczyła w imponującej liczbie ponad 130 wystaw i konkursów, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Jej twórczość zyskała uznanie w czasie 36 indywidualnych wystaw, które miały miejsce zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród tych wydarzeń, 23 wystawy odbyły się w kraju, w takich miastach jak: Bytom, Częstochowa (3 wystawy), Gliwice (3), Katowice (3), Kielce, Kraków (Galeria Ekslibrisu Domu Kultury „Widzewska Galeria Ekslibrisu”), Łódź, Oborniki Śląskie, Piekary Śląskie, Sanok, Siemianowice Śląskie, Szczekociny, Tarnów (2), oraz Warszawa (Warszawska Galeria Ekslibrisu) (3).
Z kolei jej 12 wystaw zagranicznych miało miejsce w Europie, w krajach takich jak Niemcy, Holandia, Belgia oraz Francja, w miastach takich jak Akwizgran, Amsterdam, Antwerpia (4), Annecy, Chambéry, Geldrop (Holandia), Eindhoven, Laakdal, Lier. Małgorzata miała także znaczący wkład w liczne wystawy zbiorowe i konkursy, biorąc udział w ponad 100 takich wydarzeniach, które miały miejsce na każdym z kontynentów, w tym w takich miejscach jak: Aktobe (Kazachstan), Ankara (Turcja), Antwerpia (2 wystawy), Arad (Rumunia), Barcelona (Hiszpania), Pekin (Chiny), Belgrad (Jugosławia), Bratysława (Słowacja), Brunico (Włochy), Cadaques (7 wystaw w Hiszpanii), Chamalieres (Francja), Chambery (Francja), Cluj (Rumunia – 2 wystawy), Kluż-Napoka (Rumunia – 2 wystawy), Gallarate (Włochy), Geelong (Australia), Geldrop (Holandia – 2), Giza (Egipt), Guadelupe (Meksyk), Havirov (Czechy), Holandia, International Johan Schwencke Competition, Laakdal (Belgia), Londyn (Wielka Brytania), Mühlheim (Niemcy – 2), Münster (Niemcy – 4), Paryż (Francja), Rijeka (Chorwacja – 2), Rosario (Argentyna – 2), Sint-Niklaas (Belgia – 2), Tarragona (Hiszpania), Trakai (Troki w Litwie – 2), Varese (Włochy), Ville Marie (Kanada – 2), Warna (Bułgaria).
Dodatkowo, brała udział w 75 konkursach i wystawach zbiorowych w Polsce, z ich lokalizacjami obejmującymi Będomin, Brzesko, Bytom, Chorzów, Częstochowę (10), Gliwice (6), Jelenią Górę, Kalisz, Katowice (5), Koniecpol, Kraków (18), Krośniewice, Lwówek Śląski, Nieborów, Ostrów Wielkopolski (5), Piekary Śląskie, Poznań (2), Sanok, Skarżysko Kamienna, Skierniewice, Stara Wieś, Szczecin, Tarnów, Tyniec, Warszawę (6), Wieliczkę, Wojcieszów, Wrocław oraz Zielona Góra.
Warto zauważyć, że niemal każda wystawa ekslibrisów była udokumentowana katalogiem, a Małgorzata Seweryn zebrała ich imponującą liczbę – ponad 100. Jej prace nie tylko ukazują talent artystyczny, ale również pasję do promowania kultury ekslibrisu na różnych platformach.
Publikacje
Małgorzata Seweryn jest autorką wielu interesujących publikacji, które ukazały się w prestiżowych wydawnictwach. Oto niektóre z nich:
- „Impresje Antwerpijskie”, Ex bibliotheca nr 2(4), Warszawa 2000, str. 6,
- „Życie i twórczość Edwarda Hartwiga”, Materiały V Sympozjum Dydaktyki Fotografii – „Fotografia w kształceniu wyobraźni – II”, Wydawnictwo WSP Częstochowa, Seria Wychowanie Artystyczne 1998, zeszyt VIII, str. 187–206,
- „Inspirujący Jednoróg”, Ex Bibliotheca nr 1(5), Warszawa 2001, str. 11–12,
- „Seweryn 2002”, Ex Bibliotheca nr 1(7), Warszawa 2002, str. 4–6,
- „III Międzynarodowy Przegląd Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera „Katowice 2001”, Ex Bibliotheca nr 1(7), Warszawa 2002, str. 20.
W ciągu swojej kariery artystycznej Małgorzata Seweryn doczekała się około 40 recenzji, artykułów oraz informacji, które ukazały się w polskiej prasie oraz sporadycznie w wydaniach niemieckich. Wiele z tych publikacji było ilustrowanych ekslibrisami, które są znane z jej autorstwa.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Agnieszka Mrozińska | Włodzimierz Buczek | Stanisław Werner (literat) | Halina Snopkiewicz | Włodzimierz Wilkanowicz (artysta plastyk) | Bogdan Dworak | John Bleifer | Zdzisław Tadeusz Łączkowski | Jerzy Garda | Bronisław Bartel | Wiesław Prażuch | Julian Majcherczyk | Przemek Pacan | Natalia Zamilska | Edward Kołacz | Tomasz Koclęga | Paulina Poczęta | Halina RegulskaOceń: Małgorzata Seweryn