Tomasz Koclęga


Tomasz Koclęga, urodzony w 1968 roku w Zawierciu, jest znanym polskim rzeźbiarzem. Od lat współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie naucza rzeźby. Aktualnie mieszka w Gliwicach, co sprzyja jego działalności twórczej.

W procesie edukacji artystycznej studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz na Wydziale Grafiki w Katowicach. Tam miał przyjemność uczyć się w pracowni rysunku i malarstwa prof. Jacka Rykały, a także w pracowni litografii u prof. Adama Romaniuka. Dyplom ukończenia studiów zdobył w 1993 roku.

W latach 1994–1995 pełnił funkcję asystenta w Zespole Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Następnie, od 1996 do 2007 roku, pracował w Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu. Tam nie tylko prowadził zajęcia z rzeźby, ale także przez dziewięć lat pełnił rolę wicedyrektora, a ostatni rok przed odejściem spędził na stanowisku dyrektora szkoły.

W latach 2007–2013 kontynuował swoją karierę w Śląskiej Wyższej Szkole Informatyczno-Medycznej w Chorzowie, gdzie uczył na kierunku grafika, odpowiedzialny za zajęcia z zakresu rzeźby oraz modelowania form przestrzennych. Od 2009 roku ponownie jest związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie sprawuje rolę wykładowcy rzeźby.

Tomasz Koclęga może poszczycić się bogatym dorobkiem wystawienniczym. Zrealizował ponad 30 indywidualnych wystaw, a także brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Jego rzeźby zyskały uznanie i były prezentowane w wielu przestrzeniach publicznych w różnych miastach.

Prezentacje rzeźby w przestrzeniach publicznych za granicą

Prezentowanie rzeźby w przestrzeniach publicznych to istotny element kulturalnej wymiany na świecie. W ostatnich latach prace artysty były prezentowane w różnych miastach, co przyczyniło się do popularyzacji jego twórczości.

  • Bratysława – Słowacja (2013, 2016),
  • Harbin – Chiny (2014, 2015, 2016),
  • Sapporo, Nayoro – Japonia (2015, 2016),
  • Zlin, Klenova – Czechy (2013, 2014),
  • Praga, Czechy (2017).

Prezentacje rzeźby w przestrzeniach publicznych w Polsce

W Polsce można znaleźć wiele wspaniałych prezentacji rzeźby w przestrzeniach publicznych. Wrocław, Katowice i Sosnowiec to tylko niektóre z miast, które oferują różnorodne dzieła sztuki. W Gliwicach oraz Bytomiu, w tym w Agorze Bytom, można podziwiać wyjątkowe instalacje. Zabrze i Rybnik również przyciągają miłośników sztuki, a Świętochłowice oraz Siemianowice oferują ciekawe obiekty na świeżym powietrzu.

Warto zwrócić uwagę na Zawiercie i Chrzanów, gdzie również można znaleźć interesujące rzeźby. Pabianice oraz Cieszyn są kolejnymi miastami, które wzbogacają ofertę artystyczną, a Chełmek, Górki Wielkie oraz Pacółtowo dopełniają tę listę wyjątkowych lokalizacji.

Nagrody

Tomasz Koclęga zdobył szereg nagród za swoje wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie rzeźby w śniegu, potwierdzając swoje umiejętności na międzynarodowych scenach. Jego nagrody są dowodem na wyjątkową kreatywność i talent artystyczny.

Rok 2014:

  • 19 Międzynarodowy Konkurs Rzeźby w Śniegu – The Best Creativity Award – Harbin, Chiny,

Rok 2015:

  • 20 Międzynarodowy Konkurs Rzeźby w Śniegu – The Bronze Award – Harbin, Chiny,
  • 42 Międzynarodowy Konkurs rzeźby w Śniegu – The Fourth Prize – Sapporo, Japonia,

Rok 2016:

  • 21 Międzynarodowy Konkurs Rzeźby w Śniegu – The Best Creativity Award – Harbin, Chiny,
  • 16 Międzynarodowy Konkurs Rzeźby w Śniegu JAPAN CUP – Award of Nayoro City – Nayoro, Japonia.

Wystawy indywidualne

Twórczość Tomasza Koclęgi obejmuje liczne indywidualne wystawy, które w sposób wyjątkowy ukazują jego artystyczną wizję. W 1991 roku miał miejsce jego debiut w Galerii Kowadło w Katowicach, gdzie zaprezentował prace w ramach wystawy „Grafika”. Zaledwie dwa lata później, w 1993 roku, artysta zaprosił widzów do Skoków koło Poznania na prezentację instalacji „In Blue”. To wydarzenie zaznaczyło jego obecność na polskiej scenie artystycznej.

W roku 1994 miały miejsce dwie ważne wystawy: w Galerii MOK w Zawierciu, gdzie odbyła się indywidualna ekspozycja „Rysunek”, oraz w BWA Katowice, gdzie zorganizowano II Triennale Grafiki Polskiej, a w ramach tego wydarzenia artysta przedstawił indywidualną wystawę nazwaną „Mój Snyders”.

W 2000 roku Koclęga zaskoczył swoich fanów dwoma kolejnymi wystawami rzeźby: „Ponad” na placu Kościuszki w Bytomiu oraz „Smutek” w przybrzeżnej scenerii rzeki Krztynia. Następnie w 2006 roku jego twórczość została zaprezentowana w Gliwicach, gdzie zrealizował kilka wystaw rzeźby, w tym znaną ekspozycję „Pragnienie” na rynku oraz „Sen” w Parku Chopina.

Rok 2007 to kolejne wystawy indywidualne w Bytomiu i Sosnowcu, gdzie zaprezentował prace na temat równowagi i pragnienia. Kolejne lata przyniosły wiele cennych wydarzeń, m.in. w 2008 roku w Katowicach nastąpiła prezentacja rzeźby „Sen” na placu Wolności, a także w Gliwicach, gdzie odbyła się wystawa „Gniazdo”.

W roku 2010 artysta zrealizował stałą instalację „Wieczność” w Bytomiu, a następnie w 2011 roku zaprezentował szereg nowatorskich wystaw, m.in. „Objęci” w Chełmku oraz „Uśpieni” w Cieszynie. Interesującym projektem była także wystawa „Wsłuchani” w Katowicach.

W 2012 roku w Cieszynie miała miejsce ekspozycja „Całość”, natomiast w Pabianicach powstała stała instalacja „Wtulony”. Artysta kontynuował swoje poszukiwania w 2013 roku, prezentując „Gniazdo” na placu Hviezdoslava w Bratysławie oraz „Chciwość” na Uniwersytecie im. T.Bata w Zlinie.

Rok 2014 przyniósł wystawę „Samotnik” w Klenovej w Czechach oraz liczne instalacje w Katowicach i Siemianowicach Śląskich. W następnych latach Koclęga zaskakiwał różnorodnością swoich prac, w tym wystawą „Tomasz Koclęga – rzeźba” w Chrzanowie oraz licznymi realizacjami w Sosnowcu i Łodzi.

Niezwykle interesująca była także wystawa „Bliskość” w Bratysławie w 2016 roku, która potwierdziła jego międzynarodowy zasięg. Również w Zawierciu oraz Świętochłowicach przyszły na świat nowe projekty, które podkreśliły dynamikę jego twórczości. Ostatnie planowane wydarzenie, zatytułowane „Inner Dimensions”, miało odbyć się w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii w październiku.

Przypisy

  1. a b Tomasz Koclęga [online], asp.katowice.pl [dostęp 26.06.2023 r.]
  2. „Wystawa plenerowa rzeźb Tomasza Koclęgi w Ogrodach Ambasady RP w Pradze”. PDF.

Oceń: Tomasz Koclęga

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:8