Bogusław Zbigniew Ziętek, urodzony 9 października 1964 roku w Zawierciu, to postać wyróżniająca się na polskiej scenie politycznej oraz w ruchu związkowym. Jest on nie tylko działaczem, ale także współzałożycielem i przewodniczącym ważnej organizacji związkowej – Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”.
W okresie od 2005 do 2017 roku pełnił funkcję lidera Polskiej Partii Pracy, co miało istotny wpływ na jego karierę polityczną oraz aktywność na forum publicznym. W 2010 roku zdecydował się na wystartowanie w wyborach prezydenckich jako kandydat PPP-Sierpień 80, co podkreśliło jego zaangażowanie w sprawy społeczne oraz polityczne w Polsce.
Pomimo swojego zaangażowania w politykę, Bogusław Ziętek ma wykształcenie średnie techniczne, co pokazuje, iż jego droga do osiągnięcia celów zawodowych przypomina historię wielu Polaków, którzy z pasją i determinacją dążą do realizacji swoich idei.
Życiorys
Bogusław Ziętek jest znanym działaczem opozycyjnym, który brał aktywny udział w organizacji licznych akcji protestacyjnych, mających na celu obronę praw oraz interesów pracowniczych. W jego działalności wyróżnia się m.in. strajk zorganizowany przez ZZPB w Zawierciu w 1989 roku oraz historyczny protest w Hucie Katowice w 1994 roku, który był największym strajkiem okupacyjnym w sektorze hutniczym. Nie ograniczał się jedynie do przemysłu hutniczego, ale również był aktywnym uczestnikiem protestów w górnictwie oraz w sektorze ochrony zdrowia, a szczególnie brał udział w strajku pielęgniarek i położnych latem 2007 roku. Ziętek angażował się w akcje i demonstracje, które sprzeciwiały się stosowaniu umów pozakodeksowych, w tym demonstracji przeciwko działalności wrocławskiego „Impela”, organizowanej w ramach Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Jako członek polskiej lewicy pozaparlamentarnej, był zaangażowany w wiele inicjatyw dążących do poprawy sytuacji pracowników.
W dniu 30 października 2005 roku objął stanowisko przewodniczącego Polskiej Partii Pracy po śmierci Daniela Podrzyckiego. Choć w dniu 16 maja 2009 roku ogłosił zawieszenie pełnienia swoich obowiązków, pozostając jednak p.o. przewodniczącego, to 20 listopada tego samego roku został ponownie wybrany na to stanowisko. Po raz kolejny ustąpił z tej funkcji 1 maja 2013 roku, lecz jeszcze przez pewien czas, aż do wyrejestrowania partii w dniu 24 stycznia 2017 roku, pełnił obowiązki przewodniczącego w charakterze p.o. Jako publicysta, Ziętek pisał dla takich tytułów jak „Trybuna Robotnicza” oraz „Kurier Związkowy”.
Udział w wyborach
Ziętek wykazał się aktywnością polityczną, kandydując trzykrotnie do Sejmu. W 2001 roku, startując z ramienia Alternatywy Ruch Społeczny w okręgu gliwickim, zdobył 379 głosów. W kolejnych wyborach w 2005 roku, kandydując z listy Polskiej Partii Pracy w okręgu sosnowieckim, uzyskał 1199 głosów, a w 2007 roku, ponownie kandydując z tego samego okręgu, zdobył 2233 głosy. Mimo że w 2011 roku za pośrednictwem prowadzonej przez niego partii PPP zarejestrowano ogólnopolski komitet, Ziętek nie zdecydował się na udział w wyborach do parlamentu.
W wyborach do sejmiku województwa śląskiego w 2002 roku zdobył 1219 głosów, a cztery lata później, w 2006 roku, uzyskał ich jeszcze więcej, bo 1329. W 2004 roku brał udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie kandydując w okręgu śląskim z listy PPP, otrzymał 442 głosy. W 2009 roku ponownie ubiegał się o mandat w tym samym okręgu, zdobywając 3666 głosów. Notując zarejestrowanie własnego komitetu w wyborach prezydenckich w 2010 roku, 7 maja Krajowa Komisja Wyborcza zarejestrowała go jako kandydata na prezydenta RP. W wyborach, które odbyły się 20 czerwca, uplasował się na 9. miejscu spośród 10 kandydatów, zdobywając poparcie na poziomie 0,18%, co przekładało się na 29 548 głosów.
Poglądy polityczne
Bogusław Ziętek jest znanym przedstawicielem poglądów socjalistycznych, które wyraża w sposób jednoznaczny. Jego aktywność polityczna obejmuje kilka kluczowych postulatów, które mają wpływ na społeczeństwo.
Do najważniejszych z nich należy:
- opodatkowanie duchownych,
- zniesienie immunitetu parlamentarzystów,
- likwidacja Senatu,
- rejestracja związków homoseksualnych,
- likwidacja Instytutu Pamięci Narodowej,
- likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Te propozycje odzwierciedlają jego wizję sprawiedliwości społecznej oraz zaangażowanie w walkę o prawa obywatelskie.
Przypisy
- Wywiad z Bogusławem Ziętkiem
- Bogusław Ziętek: Księża powinni płacić podatki, ankieta dla „Super Expressu”
- Serwis PKW – Wybory 2010
- od 16.05.2009 r. do 20.11.2009 r. i od 01.05.2013 r. jako p.o.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Roman Flak | Stanisław Rok | Józef Wieczorek (polityk) | Aleksander Pudło | Czesław Kawecki | Ryszard Strzelecki-Gomułka | Maria Gajecka-Bożek | Marian Stańczyk | Leszek Wierzchowski | Barbara Tumułka | Marian Polewczak | Leon Brudziński | Feliks Gawroński | Józefa Szykowna | Stanisław Kleszcz | Andrzej Witkowski (działacz) | Antoni Kazior | Maria Gajecka | Łukasz Konarski | Justyna SkrzydłoOceń: Bogusław Ziętek