Leszek Antoni Wierzchowski, urodzony 10 września 1949 roku w Zawierciu, to postać o wielu obliczach. Jako polski polityk, jest znany przede wszystkim jako założyciel oraz lider partii politycznej o nazwie Polski Ruch Monarchistyczny.
Jednak jego działalność nie ogranicza się wyłącznie do sfery politycznej. Wierzchowski to także utalentowany poeta i dramaturg, co świadczy o jego głębokiej wrażliwości artystycznej. Jest członkiem Związku Literatów Polskich w Krakowie, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w kulturę i literaturę w Polsce.
Życiorys
Leszek Wierzchowski jest osobą o bogatym dorobku, ponieważ ukończyłI Liceum Ogólnokształcące im. St. Żeromskiego w Zawierciu, a następnie kształcił się w Studiu Nauczycielskim w Gliwicach. Jego edukacja nabrała szerszych ram, kiedy uzyskał tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Wyzwania zawodowe podjął w latach 70. i 80., pracując jako dziennikarz w różnych renomowanych redakcjach. Wśród nich znajdowały się takie tytuły jak „Poglądy” z Katowic, „Żołnierz Wolności” z Warszawy oraz „Budowlani” i „Panorama” w Katowicach. Jego doświadczenie obejmowało także związki z czasopismem „Konstrukcje” oraz „Dziennik Zachodni”. Wyzwania redaktorskie podejmował jako naczelnym redaktorem „Echo Czeladzi”, „Śląsko-Zagłębiowskie Nieruchomości” oraz „Nowa Monarchia”, a także był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Debiut literacki nastąpił poprzez wiersz liryczny „Modlitwa”, opublikowany w polonijnym czasopiśmie „Naprzód” w Londynie, co zapoczątkowało jego działalność w obszarze poezji. Jego prace można znaleźć w wielu ogólnopolskich oraz regionalnych pismach, takich jak „Szpilki”, „Głos Nauczycielski” oraz „Dziennik Zachodni”. Jako poeta nie ograniczał się wyłącznie do publikacji, ale również aktywnie włączał się w życie literackie, współorganizując grupy oraz kluby literackie.
W jego aktywności wyróżnia się współpraca z Grupa Poetycką im. Wł. Sebyły w Częstochowie oraz uczestnictwo w działalności literackiego Towarzystwa Wolnistów we Wrocławiu. Należał również do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy w Katowicach i Klubu Literackiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pisząc, używał pseudonimu Leszek Pobóg-Wierzchowski, co stało się jego wizytówką artystyczną.
Warto podkreślić, że podczas swojej kariery Leszek Wierzchowski aktywnie uczestniczył w działalności politycznej, będąc członkiem PZPR, a w 1981 roku dołączył do „Solidarności”. Obecnie jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, a jego twórczość literacka obejmuje szeroki zakres tematyczny i gatunkowy.
Działalność w PRM
Polski Ruch Monarchistyczny, założony przez Leszka Wierzchowskiego w 1991 roku, ma na celu wprowadzenie dziedzicznej monarchii konstytucyjnej w Polsce. Leszek Wierzchowski zyskał uznanie jako regent Polski w ramach tej partii, a jego uprawnienia są również potwierdzane przez Ogólnopolski i Polonijny Konwent Monarchistyczny. Dodatkowo odbyło się Porozumienie Monarchistyczne, które podpisano w kwietniu 2008 roku w Łodzi.
Wierzchowski pełni także funkcję Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerzy Polskiej Korony oraz prowadzi Fundację „Polska Korona”. Czasopismo „Nowa Monarchia” jest organem prasowym PRM, a Wierzchowski otrzymał liczne odznaczenia, w tym Wielką Wstęgę Orderu Świętego Stanisława z Gwiazdą za działania w sferze społecznej i humanitarnej. Wyróżniał się także tytułami, które mu nadano, jednakże nie mają one formalnego uznania ze strony jakiegokolwiek rządu.
Działalność literacka
Jako autor, Leszek Wierzchowski stworzył poetycki dramat paradokumentalny „Millenium”, poświęcony powstaniu warszawskiemu oraz wydarzeniom historycznym Polski. Jego epopeja, która doczekała się kilku wydań, w tym najnowszego w 2023 roku, zyskała popularność i została zaprezentowana w różnych formach teatralnych.
W roku 2021 opublikowano tekst „Millenium” w Internecie, dotyczący dramatu o tematyce historycznej. Proza Wierzchowskiego obejmuje także cykl „Świat skrócony”, który składa się z pięciu tomów fraszek, poruszających zróżnicowaną tematykę, od erotyzmu po filozofię. Niezliczona liczba jego fraszek, które podpisał, to ponad 24 tysiące, a jego twórczość była promowana poprzez liczne konkursy literackie.
Odbiorcy jego twórczości mogą zapoznać się z jego literackich osiągnięciami w wielu renomowanych antologiach oraz czasopismach literackich. W 2010 roku, za działalność w kulturze, Leszek Wierzchowski otrzymał nagrody od prezydentów miast Dąbrowa Górnicza oraz Zawiercia. Jego biografia znalazła się w „Encyklopedii osobistości Rzeczypospolitej Polskiej” w 2018 roku. 15 lutego 2024 roku, w hołdzie jego osiągnięciom, otwarto Izbę Pamięci Leszka Wierzchowskiego w Zawierciu.
Przypisy
- Izba Pamięci Leszka Wierzchowskiego w Zawierciu, Kurier Zawierciański, 14.08.2024 r.
- Polski Ruch Monarchistyczny [online], monarchia.org.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
- Agnieszka Sadowska, „Zjazd Polskiego Ruchu Monarchistycznego” / W: / Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Łódź, nr 43(655), 23.10.2005 r.
- Leszek Wierzchowski, Taki jestem.../w:/ Miesięcznik Literacki "Akant" nr 10/2018 r.
- Joanna Jarzynka, Poeta znad Warty,/W/: Miesięcznik Literacki "AKANT" nr 6 (292) czerwiec 2020 r.
- Genealogia rodu Wierzchowskich herbu Pobóg, opracowanie pod redakcją Lucjana Wierzchowskiego, Koszalin 2010 r.
- Regent Polski Leszek Wierzchowski – Polski Ruch Monarchistyczny
- Naprzód”, nr 12/36, czerwiec 1970 r.
- Leszek Pobóg-Wierzchowski, Fraszki (W: Trybuna Robotnicza 18-19 lipca 1970 r.
- E. Głębicka, „Grupy literackie w Polsce 1945 – 1989”, Wiedza Powszechna, Wyd. II, Warszawa 2000 r.
- I. Sułkowska,” W kręgu fraszki” W: Mies. Lit. „Akant”, nr 9(100), 2005 r.
- Monarchiści rosną w siłę. 22.09.2003 r. [dostęp 18.01.2010 r.]
- Urząd Miejski Zawiercie: Nagrody 2010 za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. 27.05.2010 r. [dostęp 06.08.2010 r.]
- Napisany w 1981 (Sosnowiec-Łódź), I wyd. – 1998, II wyd. – 1999; Zob. A. Ohde, „Poetycki dokument...”
- A. Ohde, „Trójksiąg fraszek”, „W polskim ogrodzie fraszek przełomu wieków”.
- Igor T. Miecik. Rycerze króla Artura. „Newsweek Polska”. brak numeru strony
- Konstytucja marcowa: „Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych” (Art. 96, zdanie drugie).
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Barbara Tumułka | Bogusław Utracki | Janusz Regulski | Władysław Domagała | Zygmunt Sowiński | Konrad Imielski | Mirosław Mazur | Ryszard Mach | Kazimierz Kowalski (działacz narodowy) | Justyna Skrzydło | Marian Stańczyk | Maria Gajecka-Bożek | Ryszard Strzelecki-Gomułka | Czesław Kawecki | Aleksander Pudło | Józef Wieczorek (polityk) | Stanisław Rok | Roman Flak | Bogusław Ziętek | Marian PolewczakOceń: Leszek Wierzchowski